flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пам’ятка для представників ЗМІ щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання

ПАМ'ЯТКА

для представників ЗМІ

Шановні колеги – представники засобів масової інформації!

Цю пам’ятку розроблено для зручності та ефективності вашої роботи в Автозаводському районному суді м. Кременчука.

Автозаводський районний суд м. Кременчука всіляко сприяв і надалі сприятиме журналістам у виконанні ними професійних обов’язків. У відповідь ми просимо представників ЗМІ, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм.

Упевнені, що разом ми зможемо гідно виконувати важливу суспільну функцію – повно та оперативно інформувати громадськість про хід розгляду соціально значущих справ у судовому порядку.

Так, стаття 129 Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачають, що судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом.

Про дату, час і місце проведення судових засідань в Автозаводському районному суді м. Кременчука можна дізнатися на офіційній сторінці суду у складі веб-порталу «Судова влада України» за посиланням: http://av.pl.court.gov.ua/sud1601/ з використанням функціоналу «Розклад засідань» або «Стан розгляду справ».

Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом. У відкритому судовому засіданні мають право бути присутніми будь-які особи. У разі вчинення особою дій, що свідчать про неповагу до суду або учасників судового процесу, така особа за вмотивованим судовим рішенням може бути видалена із зали судового засідання.

Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, або за клопотанням учасників справи з метою забезпечення таємниці усиновлення, запобігання розголошенню відомостей про інтимні чи інші особисті сторони життя учасників справи або відомостей, що принижують їхню честь і гідність, а також в інших випадках, установлених законом.

Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні лише особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.

Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно оголошується лише вступна та резолютивна частини рішення. Якщо вступна та (або) резолютивна частини рішення містять інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій проводилися в закритому судовому засіданні, їх оголошення здійснюється в закритому судовому засіданні.

Кожен має право ознайомитися в установленому законодавством порядку із судовими рішеннями у будь-якій розглянутій у відкритому судовому засіданні справі, які набрали законної сили. Це право може бути обмежено відповідно до закону в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законом.

Із усіма судовими рішеннями, ухваленими Автозаводським районним судом м. Кременчука розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Особливості фото- і відеозйомки в залі судового засідання.

Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом.

Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання допускаються на підставі ухвали суду.

Для здійснення фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання представникам ЗМІ потрібно звернутися із клопотанням до головуючого судді  у справі (зразок клопотання розміщено на офіційному веб-сайті суду та у вестибюлі суду).

При цьому знімати в залі судового засідання до надання судом відповідного дозволу не можна. Увімкнути апаратуру дозволяється після оголошення судом ухвали про дозвіл фото- та відеозйомку. Клопотання про дозвіл на здійснення фото- та відеозйомку розглядається на початку судового засідання.

Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав. Суд може визначити місце в залі судових засідань, з якого має проводитися фотозйомка, відеозапис.

Для здійснення прямої трансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно звернутися до суду з клопотанням про надання дозволу на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду до початку розгляду справи.

Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь. Це дасть змогу створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

Відступ від цих правил допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні.

Нагадаємо, що учасники судового процесу звертаються до судді «Ваша честь».

Документи, клопотання та інші матеріали передаються головуючому в судовому засіданні через судового розпорядника, за його відсутності, секретаря судового засідання.

Шановні колеги! Пам’ятайте, що присутні у залі судового засідання журналісти не є учасниками судового процесу.

Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавство не надає права ставити питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до відповідальності (ст. 129 Конституції України).

Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення, для чого у судовому засіданні оголошується перерва.