flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок оскарження рішень суду

Порядок оскарження судового рішення 

Ваші дії, якщо Ви не згодні із судовим рішенням

Отримавши рішення суду першої інстанції, ви одразу може для себе вирішити, що робити далі: погодитись із цим рішенням чи оскаржити його у апеляційному/касаційному порядку.

Куди подавати апеляційну/касаційну скаргу

Судом апеляційної інстанції в цивільних, кримінальних та справах про адміністративні правопорушення є апеляційний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий загальний суд, що ухвалив рішення.

Полтавський апеляційний суд

36000, м. Полтава, вул. Соборності, 18
е-mail: inbox@pla.court.gov.ua
Телефон: (0532) 51-69-27

Судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд (місцевий загальний суд як адміністративний суд чи окружний адміністративний суд), що ухвалив рішення.

Другий апеляційний адміністративний суд

61057, м. Харків, майдан Театральний, 1

e-mail: inbox@2aa.court.gov.ua

Телефон: (057) 700-14-14

 

Судом касаційної інстанції у справах усіх категорій є Верховний Суд.


Верховний Суд

вул. П. Орлика, 8, м. Київ, 01043

e-mail: inbox@supreme.court.gov.ua

Касаційний цивільний суд
просп. Повітрофлотський, 28, м. Київ, 03063

Касаційний адміністративний суд
вул. Московська, 8, корп. 5, м. Київ, 01029

Касаційний кримінальний суд
вул. П. Орлика, 4а, м. Київ, 01043

Хто має право подати апеляційну скаргу

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених процесуальними кодексами (ст.352 ЦПК України, ст. 293 КАС України).

Строки апеляційного оскарження

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів, а на ухвалу суду  - протягом 15 днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду;

на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених ч.2 ст.358 ЦПК України, ч.2 ст.299 КАС України.

Порядок подання апеляційної скарги та вимоги до апеляційної скарги

Апеляційна скарга подається у письмовій формі безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Однак, відповідно до пп.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України, КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відповідно до пп.15.15 п.15 Перехідних положень ЦПК України, п.15.16  п.15 розділу VII Перехідних положень КАС України Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

В апеляційній скарзі зазначаються (ст.356 ЦПК України, ст.296 КАС України)

До апеляційної скарги додаються:

Якщо апеляційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Судовий збір

За подання апеляційної скарги до суду сплачується судовий збір в розмірі 150 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, а за подання касаційної скарги на ухвалу суду - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пп.6, 7 п.1 ч.2 ст.4, пп.2, 5 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір»). Автоматичний розрахунок судового збору на сайті «Судова влада» за посиланням: https://court.gov.ua/affairs/sudytax/.

Строк розгляду апеляційної скарги

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом 60 днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції - протягом 30 днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.

У виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на 15 днів, про що постановляє ухвалу.

Повноваження апеляційного суду

Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право:

  1. залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення;
  2. скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення;
  3. визнати нечинним судове рішення суду першої інстанції повністю або частково у передбачених Кодексами випадках і закрити провадження у справі у відповідній частині;
  4. скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково;
  5. скасувати судове рішення і направити справу для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю;
  6. скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції;
  7. скасувати ухвалу про відкриття провадження у справі і прийняти постанову про направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю (п.7 ч.1 ст.374 ЦПК);
  8. у передбачених цим Кодексом випадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, зазначених в пунктах 1-7 ч.1 ст.374 КАС, пунктах 1-5 ч.1 ст.315 КАС.

Касаційне оскарження

Верховний Суд переглядає у касаційному порядку судові рішення, ухвалені судами першої та апеляційної інстанцій.

Підставами касаційного оскарження

Підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Право касаційного оскарження

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити у касаційному порядку:

  1. рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанову суду апеляційної інстанції, крім судових рішень, які не підлягають касаційному оскарженню;
  2. ухвали суду першої інстанції, вказані у пунктах 3, 6, 7, 15, 16, 22, 23, 27, 28, 30, 32 ч.1 ст. 353 ЦПК, пунктах 3, 4, 12, 13, 17, 20 ч.1 ст.294 КАС України, після їх перегляду в апеляційному порядку;
  3. ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову, заміни заходу забезпечення позову, щодо зустрічного забезпечення, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз’яснення рішення чи відмову у роз’ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.

Не підлягають касаційному оскарженню:

Особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, має право подати касаційну скаргу на судове рішення лише після його перегляду в апеляційному порядку за її апеляційною скаргою. Після відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою особи, яка не брала участі у справі, але суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, така особа користується процесуальними правами і несе процесуальні обов’язки учасника справи.

Строк на касаційне оскарження

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 3 ст. 394 ЦПК, ч.5 ст.333 КАС України.

Порядок подання касаційної скарги та вимоги до касаційної скарги

Касаційна скарга подається у письмовій формі безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У касаційній скарзі повинно бути зазначено:

  1. найменування суду касаційної інстанції;
  2. повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає касаційну скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв’язку та адресу електронної пошти, за наявності;
  3. повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
  4. рішення (ухвала), що оскаржується;
  5. підставу (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) ст.389  ЦПК, ст.328 КАС підстави (підстав).
  1. вимоги особи, що подає касаційну скаргу, до суду касаційної інстанції;
  2. клопотання особи, яка подає скаргу;
  3. перелік письмових матеріалів, що додаються до скарги;
  4. дата отримання копії судового рішення суду апеляційної інстанції, що оскаржується.

Касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До касаційної скарги, поданої представником, повинна бути додана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника.

До касаційної скарги додаються:

  1. копії скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до кількості учасників справи;
  2. докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, - за наявності;
  3. документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Якщо касаційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору.

Судовий збір

За подання касаційної скарги до суду сплачується судовий збір в розмірі 200 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги,  але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання касаційної скарги на ухвалу суду - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пп.7, 9 п.1 ч.2 ст.4, пп.3, 5 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір»). Автоматичний розрахунок судового збору на сайті «Судова влада» за посиланням: https://court.gov.ua/affairs/sudytax/.

Строки розгляду касаційної скарги

Касаційна скарга на судові рішення, передбачені п.1 ч.1 ст.389 ЦПК, ч.1 ст.328 КАС має бути розглянута протягом 60 днів, а на ухвали, передбачені п.2 і п.3 ч.1 ст.389 ЦПК, ч.2 і ч.3 ст.328 КАС - протягом 30 днів з дня постановлення ухвали про відкриття касаційного провадження у справі.

Повноваження касаційного суду

Суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право:

  1. залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення;
  2. скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду;
  3. скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд;
  4. скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині;
  5. скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і закрити провадження у справі чи залишити позов без розгляду у відповідній частині;
  6. у визначених Кодексамивипадках визнати нечинними судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і закрити провадження у справі у відповідній частині;
  7. у визначених Кодексамивипадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, визначених пунктами 1-6 ч.1 ст.349 КАС України, пунктами 1-6 ст.409 ЦПК України.